W obliczu wojny, którą Rosja wypowiedziała Ukrainie, chcemy, aby oczy wszystkich zwróciły się ku naszym sąsiadom, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji, wymagającej ogromnej determinacji i współpracy.

Fundacja DEMOS wybudowała, a Stowarzyszenie SIEMACHA prowadzi w Odporyszowie Nowoczesny Dom Dziecka. Pierwszy w Polsce obiekt, który stanowi połączenie domu dziecka, placówki dziennej oraz infrastruktury sportowej i kulturalnej. Aktualnie w ramach tej pomocy Siemacha skupia swoje działania na budowie domu dla tych dzieci, które uciekając przed rosyjską inwazją znalazły się w Polsce, tracąc przy tym wszystko, co miały.
W marcu została przyjęta grupa 10 sierot z Chersonia z opiekunem. W związku z zakwaterowaniem w Odporyszowie tych dzieci pojawiła się konieczność powiększenia, remontu i zmiany charakteru placówki na specjalistyczną, dostosowaną do potrzeb osób niepełnosprawnych. Stowarzyszanie Siemacha jest przed przyjęciem kolejnej grupy w momencie, w którym placówka zostanie wyremontowana. Potępiając bezlitosną, rosyjską inwazję, postanowiliśmy stworzyć zbiórkę, aby solidaryzując się, zapewnić realną, skuteczną i długoterminową pomoc obywatelom Ukrainy.  Jako EKIPA wspieramy tę inicjatywę przekazując na jej cel środki zebrane w ramach tej zbiórki, a także poprzez pozyskanie sponsorów. Dodatkowo, aby wesprzeć naszych EKIPA wsparła powyższy cel wpłatą 250.000,00 zł.
Dzięki hojności i pomocy darczyńców oraz partnerów akcji, na zrzutce udało nam się zebrać kwotę 898.821,00 PLN, która w całości jest przeznaczona na działania zmierzające do wsparcia finansowego Fundacji DEMOS na rozbudowę infrastruktury domu dziecka na terenie Ośrodka w Odporyszowie. W tym miejscu chcielibyśmy jeszcze raz serdecznie podziękować każdemu kto zdecydował się wesprzeć akcje! Zebrana kwota pomoże dzieciom z Ukrainy znaleźć dach nad głową.
W pierwszej kolejności środki są przekazywane na prace ogólnobudowlane tj. ogrzewanie, prace wykończeniowe, remont wszystkich pomieszczeń, przebudowa dachu, naprawa elewacji Ośrodka w Odporyszowie. Prace te sprawią, że podopieczni ośrodka będą mogli w komfortowych warunkach uczestniczyć w zajęciach oraz zbudować poczucie, że jest to miejsce, które mogą utożsamiać z bezpieczeństwem oraz dochodzeniem do siebie po traumatycznych przeżyciach.

Prace wykończeniowe

w salach zajęć edukacyjnych

Prace remontowe

w 7 pokojach mieszkalnych wraz z przylegającymi do nich łazienkami znajdujących się na parterze Ośrodka w Odporyszowie

Prace remontowe

w pokojach 10 pokojach mieszkalnych wraz z przyległymi do nich łazienkami znajdujących się na I piętrze Ośrodka w Odporyszowie

Urządzenie jadalni

W marcu przyjęliśmy grupę 10 sierot z Chersonia z opiekunem. W związku z zakwaterowaniem w Odporyszowie dzieci z Chersonia pojawiła się konieczność powiększenia, remontu i zmiany charakteru placówki na specjalistyczną, dostosowaną do potrzeb osób niepełnosprawnych. Aktualnie z tej grupy pozostały dwie osoby i jesteśmy przed przyjęciem kolejnej grupy, jak tylko placówka zostanie wyremontowana. Jesteśmy w stałym kontakcie z konsulatem Ukrainy w tej kwestii. Aktualnie dzieci zakwaterowane są w Obwodzie Lwowskim więc zależy nam na jak najszybszym przewiezieniu ich do nas.
  • Pod koniec sierpnia dom dziecka gościł przedstawicieli samorządów z Ukrainy, którzy chcą kierować do nas dzieci z Ukrainy na turnusy terapeutyczne, mające na celu redukcję stresu wywołanego wojną.
  • 1 października został oddany pierwszy etap projektu – nowocześnie urządzone pracownie do zajęć edukacyjnych dla dzieci oraz duża jadalnia.
  • Ruszył kolejny etap tj. przebudowa pokoi oraz łazienek w domu dziecka. Za kilka miesięcy dzieci zamieszkają w nowych pokojach.
  • 22 kwietnia 2023 r. odbyło się uroczyste otwarcie domu dziecka po remoncie – nowocześnie urządzone pokoje z łazienkami dla dzieci, kuchnia oraz jadalnia i salon do wspólnego spędzania czasu.
Celem Stowarzyszenia SIEMACHA jest m.in. pomoc społeczna, w tym pomoc rodzinom i osobom w trudnej sytuacji życiowej oraz wyrównywanie szans tych rodzin i osób. Tuż po rosyjskiej agresji na Ukrainę, we współpracy z MOPS w Krakowie Stowarzyszenie zorganizowało trzy Centra Pomocy Uchodźcom dla ok. 1000 osób. Na ten moment największa skala  zaangażowania dotyczy placówek dziennych prowadzonych przez SIEMACHĘ, w których ok. 500 ukraińskich dzieci odbiera pomoc, edukację oraz szansę na rozwój osobisty w różnych dziedzinach. Opieką obejmujemy również bliskich wychowanków. W placówkach organizowane są również kursy języka polskiego dla mam i dzieci z Ukrainy. Stowarzyszenie pomaga Ukrainie od dawna. Ich placówki od lat są otwarte dla dzieci z Ukrainy, wielokrotnie byli na wymianie młodzieży w Kijowie, Winnicy czy we Lwowie. Każdego roku przyjmowali również grupę ukraińskich żołnierzy wraz z rodzinami na rekonwalescencję w Odporyszowie. Ich działania zorientowane są na pomoc systemową i długofalową.
Fundacja DEMOS realizuje cele takie jak integracja, aktywizacja i rozwój społeczności lokalnej dla wspólnego dobra, przeciwdziałanie przestępczości, uzależnieniom i patologiom społecznym, kształtowanie postaw tolerancji i szacunku dla innych kultur i religii, propagowanie i wdrażanie idei zjednoczonej Europy